Kašlite na novoročné predsavzatia

Máte problém s plánovaním nového roka?

Aj ja som mal.

A aj keď som si niečo naplánoval, väčšinou mi to nevydržalo.

Podarilo sa mi to úspešne zmeniť a v tomto článku vám presne ukážem, aký systém používam.

Kľúčová zmena? Prestal som myslieť na plánovanie a zameral sa na niečo iné.

Poďme na to:

Past Year Review

Než začnem myslieť na rok 2022, obzriem sa za tým končiacim. Toto je pre mňa oveľa dôležitejšie, než samotné plánovanie.

Ľudia. Ktorí ľudia v mojom okolí ma najviac vytáčajú a stresujú? S ktorými mi je najlepšie? Ktorí ľudia challengujú moje názory, no dokážu byť láskaví? Ktorých ľudí chcem zo života odstrihnúť a ktoré vzťahy, naopak, rozvíjať?

Aktivity. Čím trávim svoj čas mimo práce? Aké športy ma najviac bavia (a viem pri nich vydržať)? Ktoré kaviarne/reštaurácie sú ozaj skvelé a do ktorých chodím len z pohodlnosti? Chýbajú mi nejaké aktivity, ktoré som nerobil ale chcel som?

Práca/projekty/klienti. Aká časť mojej práce má najväčší impact? V čom som skvelý a v čom hrozný? Viem tie neproduktívne časti ignorovať/delegovať/naučiť sa ich?

Pri premýšlaní o uplynulom roku mi pomáhajú tieto pomôcky:

  • Fotografie v telefóne. Kde a s kým som trávil čas? Ako sa na danej fotke cítim? Čo prežívam?
  • Denník. Tento rok som si (chvalabohu!) začal viesť digitálny denník, hoci veľmi nepravidelný. Čo ma v dané dni trápilo a tešilo? Opakujú sa niektoré témy?
  • Poznámky. Každý deň napíšem aspoň 100 slov poznámok o hocičom, čo mi príde zuajímavé (november a december som trochu flákal). O čom som najčastejšie písal? Čo som sa naučil?
  • Poznámky 2. Okrem štrukturovaných poznámok mám aj kopec náhodných poznámok na papieroch, v zošitoch, v iných poznámkových aplikáciách…
  • Newsletter. Každý týžden píšem tento newsletter. O čom píšem? Ktoré témy ma najviac napĺňajú a do ktorých sa musím najviac nútiť?

A čo ďalej?

Snažím sa najskôr vytvoriť NOT-TO-DO-LIST.

Akých vecí, vzťahov, zvykov či záväzkov sa chcem zbaviť? Je to niekedy ťažké čo i len priznať, že nejaký človek alebo aktivita zo mňa len vysávajú energiu a nikam to nevedie. No práve koniec roka mi pomáha odosobniť sa od toho a skrátka čeli’t realite. Navyše, okrem mňa si (dúfam) tento zoznam nikto neprečíta 😃

Len zbaviť sa zlého nestačí!

Dobrú pripomienku má k tomuto Tim Ferriss, od ktorého som túto časť plánovania odpozeral: “It’s not enough to remove the negative. That simply creates a void. Get the positive things on the calendar ASAP, lest they get crowded out by the bullshit and noise that will otherwise fill your days.”

Takže len čo je NOT-to-do-list hotový, hor sa na plánovanie tých pozitívnych aktivít.

Ja osobne som lemra lemravá, takže si na všetko dávam pripomienky, rovno si hádžem veci do kalendára a zapájam do plánovania ostatných ľudí (tenis v utorok, posilka cez víkend, raz týždenne sa ozvať starej mame (prepáč, babi!) a podobne).

Ďalšia vec, ktorú hodnotím, je môj 10-ročný plán.

Okej, znie to opäť asi divne, ale 4 roky dozadu som si pomerne podrobne napísal predstavu toho ako chcem, aby môj život vyzeral o 10 rokov. Čo robím, s kým som, kde som, ako sa cítim, ako vyzerá môj deň…

Vtipné je, že som celú pandémiu na moju 10-ročnicu takmer nepomyslel… no teraz s úľavou zisťujem, že sa svojho pôvodného plánu ako-tak držím a že mi stále dáva zmysel!

Odporúčam vám si toto cvičenie spraviť, je to ozaj prínosné.

Aké aktivity chcem pridať alebo ubrať najbližší rok, aby som svoj plán plnil? To je miliónová otázka, na ktorú budem najbližšie dni hľadať odpoveď.

Inak, 10-ročný plán… Nepozerám sa naňho ako na sväté písmo. Ľudia sa menia a je podľa mňa úplne okej svoje plány zmeniť, pokojne aj o 180 stupňov. Ale je podľa mňa dobré vždy nejaký mať. 🙂

Tento rok si dám pri hodnotení 2021 pozor ešte na jednu vec.

Navonok asi pôsobím sebavedomo, no v skutočnosti mám tendenciu neustále sa kritizovať. Preto mi moja koučka veľmi správne pripomenula, že sa treba aj pochváliť! Nemyslím to nejako naivne že stačí sa len chváliť a mať pozitívne myslenie a úspech sa dostaví a podobné blbosti 😃 No uvedomil som si, že úspech považujem za samozrejmosť a preto ho takmer vôbec nedokážem vnímať.

Preto tento koniec roka dávam špeciálny pozor na to, aby som sa nezabudol aj pochváliť 🙂

Ďalší dôležitý princíp, ktorým sa snažím riadiť

“Don’t try to be smart, just don’t be stupid.” – Nie je to presná citácia, ale credit to Charlie Munger a jeho investičná stratégia.

Inými slovami, už dávno som upustil od hľadania najlepších možných riešení a nekonečného optimalizovania. Namiesto toho sa snažím (nie vždy úspešne) vyhnúť najväčším chybám v danej veci, ktorých sa môžem dopustiť. Na tento princíp myslím aj pri plánovaní 2022.

Toľko moje atypické plánovanie-neplánovanie.

Nikdy sa mi do toho nechce, ale je to všetko nástroj na to, aby som mal pokojnejší život… Tak to hádam za tú námahu stojí 🙂

Držím vám palce!

Vidíme sa v roku 2022